mtsciencefair

nauka i medycyna

aktywność fizyczna

Co zrobić, aby bieganie rzeczywiście było zdrowe?

W ostatnich latach mamy do czynienia z modą na aktywność fizyczną. Zjawisko to jest bez wątpienia pozytywne, bo w bardzo wyraźny sposób wpływa na samopoczucie i zdrowie społeczeństwa. Wśród uprawianych amatorsko dyscyplin chyba najbardziej popularne jest bieganie. To sport dla każdego, niezbyt kosztowny i wymagający, natomiast świetnie wpływający na jakość życia.

Bieganie może jednak stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Poniżej zastanowimy się, jak możemy tego uniknąć.

Co grozi biegaczowi?

Najbardziej ostrożni powinni być początkujący biegacze, u których tkanki ani stawy nie są przyzwyczajone do treningowych obciążeń. Wielu nowych biegaczy gdy tylko zauważy, że poprawia im się kondycja zaczyna biegać bez opamiętania.

To uczucie, że jesteśmy w stanie biec w nieskończoność jest niewątpliwie miłe, ale jeśli przesadzimy z treningami to nasza przygoda z bieganiem skończy się bardzo szybko – zerwane więzadło, uszkodzone ścięgno lub dowolny mięsień mogą sprawić, że nie tylko nie będziemy w stanie biegać, ale również chodzić. Tkanki adaptują się do treningu wolniej niż płuca i powinniśmy zawsze o tym pamiętać.

Konsultacje z ortopedą

Jeśli cokolwiek boli nas podczas treningu nie należy liczyć na to, że ból sam przejdzie. Zaciskanie zębów i biegnięcie dalej może skończyć się tragicznie. W przypadku wystąpienia bólu powinniśmy niezwłocznie udać się do ortopedy, ustalić co nam dolega i postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza – możliwe, że konieczna będzie rehabilitacja, zakup nowych butów lub po prostu ograniczenie treningów, zadecydować o tym jednak może wyłącznie osoba ze specjalistyczną wiedzą.

Samodzielnie lecząc się z urazów możemy zrobić sobie poważną krzywdę.

Obuwie

Najistotniejszym elementem wyposażenia biegacza są buty i na nich w żadnym wypadku nie powinniśmy oszczędzać. Przede wszystkim – biegać należy w butach do biegania, a nie do koszykówki, piłki nożnej lub innej dyscypliny. Buty do biegania muszą zapewnić wygodę, dobrą amortyzację i prawidłową pozycję stopy względem podłoża, dzięki czemu nie narazimy się na ortopedyczne urazy. W przypadku sportowców warto zdecydować się na sportowe wkładki ortopedyczne do butów – więcej informacji.

Dotyczy to nie tylko nóg, ale również całego ciała – nieprawidłowa pozycja podczas biegania może skończyć się problemami z kręgosłupem. Podczas wybierania butów do biegania najlepiej będzie ograniczyć się do marek, które specjalizują się w ich produkcji.

Buty pochodzące od renomowanych producentów multidyscyplinarnych również prezentują odpowiednią jakość, choć nie tak wysoką jak w przypadku firm wyspecjalizowanych. Są natomiast nieco tańsze.

Technika

Zanim zaczniemy biegać na poważnie, dobrze jest się skonsultować z trenerem lub kimś kto ma pojęcie o technice biegania (jeśli mamy jakiegoś znajomego doświadczonego biegacza – dlaczego tego nie wykorzystać?). Samodzielnie nie będziemy w stanie wychwycić i skorygować swoich błędów.

Za pomoc trenera nie zawsze musimy płacić – w wielu polskich miastach zajęcia dla biegaczy są fundowane przez samorządy, warto zorientować się, czy w naszym miejscu zamieszkania również odbywa się coś takiego. Jeśli jednak jesteśmy zdani sami na siebie – starajmy się biegać tak, aby stopa wykroczna lądowała na śródstopiu, przypomina podolog Dominika Teper z Foot-Med.

Rozgrzewka

Nawet przed bardzo krótkim treningiem rozgrzewki w żadnym wypadku nie należy pomijać. Nie musi ona być długa ani złożona, ale powinna być rzetelna. Wystarczy przebiec kilkaset metrów truchtem a potem po kolei rozruszać wszystkie stawy które biorą udział w bieganiu.

Dzięki temu zredukujemy ryzyko odniesienia kontuzji i sprawimy, że bieganie rzeczywiście zacznie służyć naszemu zdrowiu. Co więcej – dobrze rozgrzani na pewno zaczniemy notować lepsze wyniki.