mtsciencefair

nauka i medycyna

dietetykaekologiazdrowie

Dlaczego warto włączyć zioła w codzienną dietę?

Zioła w niekonwencjonalnej medycynie wykorzystywane są od wieków, chętnie sięgała po nie medycyna ludowa, która jako pierwsza odkryła ich doskonałe właściwości prozdrowotne. Dzisiaj po zioła chętnie sięga coraz więcej osób, albowiem zawarte w nich związki chemiczne mają doskonały wpływ na zdrowie. Wyróżnić w nich możemy m.in. alkaloidy, flawonoidy, fenole, garbniki, pektyny i saponiny. Bogactwo tych składników sprawia, że wiele z ziół posiada działanie antyzapalne, wykrztuśne, moczopędne, przeczyszczające i napotne.

Oczywiście przed włączeniem w dietę danego zioła należy mieć świadomość tego, że mogą być one zarówno lekarstwem na nasze dolegliwości, jak i trucizną, która mogłaby zaszkodzić pracy naszego organizmu. W szczególności tyczy się to osób, które na stałe przyjmują jakieś leki, bądź zmagają się z przewlekłymi chorobami. Dlatego też, jeśli nie mamy pewności, co do słuszności stosowania danego zioła, to warto wówczas skonsultować się z lekarzem. Znaczna większość ziół przynosi pozytywne działanie na pracę organizmu, jednak niektóre z nich mogą działać bardzo silnie, dlatego ich nierozważne stosowanie może przynieść negatywne konsekwencje. (https://natur-sklep.pl/kategoria/index/czystek/)

Jeśli zamierzamy włączyć w dietę zioła, to powinniśmy się dokładnie zapoznać z właściwościami danego produktu, zaleceniami do stosowania oraz ewentualnymi przeciwwskazaniami. W tej chwili zioła można podzielić na:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwkaszlowe i wykrztuśne,
  • przeciwmiażdżycowe,
  • przeciwbiegunkowe,
  • przeczyszczające,
  • moczopędne,
  • obniżające poziom ciśnienia we krwi,
  • działające osłonowo na przewód pokarmowy.

Decydując się na włączenie w codzienną dietę ziół, warto pamiętać o tym, aby kupować wyłącznie produkty najwyższej jakości, ponieważ będą one się wówczas cechować doskonałym smakiem i aromatem. Niektóre z ziół warto stosować profilaktycznie. Dobrym przykładem takiego zioła jest lawenda, która wspomaga relaks oraz minimalizację napięcia nerwowego. Kolejnym doskonałym ziołem, które warto mieć w swojej domowej apteczce, jest mięta, która rewelacyjnie sprawdza się zarówno w kuchni, jak i stosowana jest m.in. do pielęgnacji jamy ustnej. Warto wiedzieć, że zioła doskonale nadają się do przyrządzania na różne sposoby. Można z nich przygotować np. odwar, napar, macerat, nalewkę, okład, maskę ziołową, a nawet ocet. Jeśli w Twoim domu brakuje ziół, to już teraz powinieneś odwiedzić sklep internetowy www.natur-sklep.pl, gdzie znajdziesz wiele produktów, które na pewno sprawdzą się w Twoim domu! Super-zywnosc.pl

 

Polecamy: Czas na herbatę