mtsciencefair

nauka i medycyna

dietetyka

Otyłość – poważny problem dla zdrowia

Problem otyłości dotyka coraz więcej osobnie tylko w naszym kraju, ale też w całym współczesnym świecie. Co gorsza ostatnio coraz więcej dzieci zaczyna cierpieć na ta schorzenie i odczuwać wpływ niezdrowego jedzenia. Jest to problem bardzo powszechny, który należy nagłaśniać, zwłaszcza, że otyłość może prowadzić o wielu bardzo poważnych chorób, zarówno chorób kości, jak i wewnętrznych chorób serca, układów i naczyń.

Otyłość, a problemy z sercem

Dla nikogo nie powinno być tajemnicą, że zbyt nadmierna tusza bardzo źle wpływa na pracę naszego serca. W przypadku, gdy zwiększa się masa ciała, serce ma znacznie cięższa pracę do wykonania, a otłuszczone naczynia krwionośne zaburzają jego pracę. Dlatego też właśnie zbyt duża nadwaga bardzo często prowadzi do zawałów oraz chorób wieńcowych i serca, co gorsze zdarza się to już w bardzo młodym wieku. Serce przy dużej masie ciała pracuje zbyt intensywnie, co często powoduje bardzo duże problemy, które wymagają u coraz większej grupy osób specjalistycznego leczenia.

Konsekwencje otyłości w innych aspektach zdrowia

Otyłość ma wyjątkowo zły wpływ na cały nasz organizm. Najpierw pojawiają się pewne problemy z ciśnieniem, a potem kolejno z różnymi narządami wewnętrznymi tego typu jak wątroba, trzustka, nerki oraz wieloma innymi. Nadmierna masa tłuszczowa sprzyja powstawaniu miażdżycy, która powoduje między innymi zatykanie się żył, co prowadzi do zakrzepicy i częstych żylaków. Osoby otyłe również znacznie częściej mają problemy ze stawami, zwłaszcza kolanowymi. Nogi muszą bowiem nieść bardzo duży ciężar, czego nie wytrzymują kości i w efekcie pojawiają się nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.

Otyłość to bardzo poważne schorzenie, które powinno się leczyć, zanim jeszcze będzie na to za późno. Dobra dieta i zmiana trybu życia pomagają wielu osobom osiągnąć lepsze efekty, nie tylko dla uzyskania lepszej sylwetki, ale przede wszystkim dla poprawy własnego zdrowia. Nieprawidłowy sposób odżywiania się oraz praca siedząca sprzyjają gromadzeniu i odkładaniu się nadmiernej tkanki tłuszczowej, dlatego zawsze powinno znaleźć się czas na ćwiczenia fizyczne, a także zmienić sposób życia na ten bardziej aktywny. Negatywne skutki otyłości powinny być bardzo mocno nagłaśniane i choć coraz więcej się o tym mówi, problem ten staje się bardziej powszechny. Brak czasu na przygotowywanie posiłków oraz szeroka dostępność do barów szybkiej obsługi sprawiają, że ludzie tyją, a potem zapadają na wiele różnych chorób.

Radzenie sobie z otyłością

Aby poradzić sobie z nadmierną wagą, trzeba przede wszystkim zacząć działać i wykonywać pewne ćwiczenia lub chociażby piesze spacery. W bardziej szczególnych przypadkach niezbędna jest zazwyczaj pomoc profesjonalisty, dobrego dietetyka lub trenera personalnego, którzy pomogą zmienić tryb życia i zrzucić zbędną wagę. Trzeba również przestrzegać zaleceń lekarza, którzy doradzą, co zrobić, aby poprawić pogarszające się wyniki badań. Ważne, aby zacząć działać jak najszybciej, nie zwlekać, tylko zmienić układ dnia, znaleźć czas na zdrowe posiłki i sport.