mtsciencefair

nauka i medycyna

fizjoterapia

Czym jest fizjoterapia?

Zgodnie z definicją Światowej Konfederacji Fizjoterapii jest zakresem świadczonych usług w przypadku jednostek bądź grup społecznych, których celem jest rozwój, podtrzymywanie oraz przywracanie maksimum sprawności ruchowych i funkcjonalnych. Metody, które mają zastosowanie w fizjoterapii są naturalne i obejmują szeroki zakres aktywnego wykorzystywania fizycznych zasobów energetycznych.

Celem stosowania fizjoterapii jest zatrzymanie lub spowolnienie procesów chorobowych a także łagodzenie bólu spowodowanego uszkodzeniem. Stosowane metody zostały tak opracowane, aby mogli z nich korzystać pacjenci bez względu na wiek. Proces fizjoterapii jest interakcją pomiędzy fizjoterapeutą a pacjentem i w wymagających tego przypadkach – opiekunami osób leczących się.

Kto może wykonywać zabiegi fizjoterapeutyczne?

Przede wszystkim zawsze należy zwracać uwagę, aby usługi fizjoterapeutyczne były wykonywane tylko i wyłącznie przez profesjonalistów. Z tego powodu warto korzystać z ofert placówek medycznych jak przychodnia czy szpital. Tylko w placówkach medycznych możemy mieć pewność, że osoba która będzie prowadzić naszą fizjoterapię (https://semperfortis.pl/poradnie/fizjoterapia/uslugi/) wie co robi i nie zrobi nam krzywdy. Aby zostać certyfikowanym terapeutom trzeba skończyć studia specjalistyczne w tym zakresie.

Jakiego rodzaju zabiegi przeprowadzają fizjoterapeuci?

Zakres usług świadczony przez fizjoterapeutów jest bardzo szeroki i obejmuje m.in terapię do których wykorzystuje się wodę np. hydroterapię polegającą na lecznicze kąpiele, okłady i natryski czy natryski podobnie jak balneoterapia polegająca na przepłukiwaniu jam ciała i inhalacje oraz klimatoterapia, która bazuje na kąpielach morskich.

Terapią wykorzystującą energię świetlną jest światłolecznictwo polegające na naświetlaniu schorowanych partii ciała za pomocą ultrafioletu, termoterapia z kolei polega na naświetlaniu i nagrzewaniu ciała (występuje również wariant polegający na wychładzaniu organizmu – krioterapia).

Kinezyterapia oparta jest na klasycznej terapii ruchem czyli gimnastyce leczniczej. Jest to metoda bardzo często stosowana przez fizjoterapeutów ze względu na niskie koszta oraz dostępność i możliwości pacjentów. Ponadto ruch przekłada się na szeroko pojęte lepsze funkcjonowanie organizmu.

Warto sprawdzić: Świece do masażu Ekomaluch

Wykonywane są również masaże lecznicze – w każdym przypadku rodzaj i czas trwania masażu jest dobierany indywidualnie do pacjenta. Jeśli chodzi o stosownie masaży fizjoterapeuci alarmują by nie korzystać z usług domowników czy znajomych, albowiem źle dobrana metoda może przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu pacjenta. Kontynuowanie masaży leczniczych w warunkach domowych możliwe jest tylko i wyłącznie po uprzednim przeszkoleniu przez fizjoterapeutę.

Przy współpracy: https://semperfortis.pl/