mtsciencefair

nauka i medycyna

sportzdrowie

Sport bezpiecznie dzięki lekarzowi sportowemu – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Sport to zdrowie! Jednakże pamiętajmy, że każda aktywność fizyczna niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem treningów skonsultować się z lekarzem sportowym. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto korzystać z usług specjalisty oraz jakie są jego zadania i kompetencje.

 

Dlaczego warto odwiedzić lekarza sportowego?

 

Lekarz sportowy to specjalista zajmujący się diagnostyką i profilaktyką urazów narządu ruchu u osób uprawiających różnego rodzaju dyscypliny sportowe. Przed rozpoczęciem intensywnych treningów lub startem w zawodach należy wykonać badania kontrolne celem oceny kondycji organizmu oraz wykluczenia ewentualnych chorób układu krążenia czy schorzeń ortopedycznych.

 

Co robi lekarz sportowy?

 

Podczas pierwszej wizyty u lekarza sportowego przeprowadzana jest szczegółowa ankieta dotycząca historii medycznej pacjenta oraz jego stylu życia. Następnie wykonuje on badanie fizykalne mające na celu sprawdzenie stanu narządów wewnętrznych i układu mięśniowo-szkieletowego.

 

W przypadku niektórych dyscyplin sportowych, takich jak np. narciarstwo czy jazda na rowerze, istotne jest wykonanie badań wydolnościowych i ocena stanu odżywienia.

 

Jakie są korzyści z wizyty u lekarza sportowego?

 

Dzięki regularnym wizytom u lekarza sportowego możemy uniknąć kontuzji oraz zapobiec poważnym schorzeniom układu krążenia czy ortopedycznym. Specjalista pomoże również dobrać odpowiednią dietę oraz program treningowy dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

 

Podsumowanie

 

Warto pamiętać o tym, że każdy rodzaj aktywności fizycznej niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem specjalistą przed rozpoczęciem intensywnych treningów lub startem w zawodach. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nasz organizm jest gotowy na wysiłek fizyczny a my cieszyć się zdrowiem przez dłuższy czas bez obaw o niepożądane skutki uboczne.

Sprawdź: https://www.sport-med.pl/leczenie/Terapia-osoczem-bogatoplytkowym-%28PRP%29