mtsciencefair

nauka i medycyna

zdrowie

Jak zmniejszyć szkodliwy wpływ smogu?

Smog jest niebezpieczny zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Mieszkańcy wielkich aglomeracji miejskich oddychają zanieczyszczonym powietrzem na co dzień, co ma bardzo negatywny wpływ na ich zdrowie. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji byłaby zmiana miejsca zamieszkania, jednak w większości wypadków jest to nierealne. Czy są jakieś skuteczne sposoby, żeby zmniejszyć szkodliwy wpływ smogu na nasze zdrowie? Okazuje się, że tak. Problem w tym, że wciąż mało osób zdaje sobie z nich sprawę.

Jak sobie radzić ze smogiem?

Najgorsze co możemy zrobić w obliczu zagrożenia smogiem jest jego zignorowanie. Są osoby, które twierdzą, że i tak nie mają wpływu na stan powietrza, więc przestają się nim przejmować. Warto zdawać sobie sprawę, że stosowanie działań prewencyjnych jak najbardziej ma sens i co więcej może przynieść dobre efekty.

Przede wszystkim warto regularnie sprawdzać stan powietrza w miejscu naszego zamieszkania (obecnie są już aplikacje na telefon, które umożliwiają monitorowanie go). Jeżeli zanieczyszczenie jest danego dnia szczególnie wysokie, należy podjąć decyzję – możemy pozostać tego dnia w domu, natomiast jeżeli koniecznie musimy wyjść, załóżmy maskę antysmogową. Raczej unikajmy aktywności fizycznej poza domem.

Podczas spacerów należy unikać ruchliwych ulic. To w ich okolicy powietrze jest szczególnie złej jakości. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto wyjeżdżać poza miasto. Idealną sytuacją byłyby kilkudniowe wyjazdy nad morze.

Kiedy pomiar stężenia w powietrzu niebezpiecznych pyłów przekracza dopuszczalne normy, nie należy otwierać okien. Dobrze jest zainwestować w domowy oczyszczacz powietrza.

Dieta, która pomoże w walce ze smogiem?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to jak się odżywiamy może zminimalizować zgubny wpływ smogu na nasze zdrowie. Jedną z podstawowych zasad, której powinni trzymać się zarówno dorośli, jak i dzieci jest spożywanie dużej ilości dobrej jakościowo wody. Ma ona właściwości wypłukiwania toksyn, a równocześnie znakomicie oczyszcza nasze nerki.

Bardzo ważne jest włączenie do codziennego menu produktów, które mają w swoim składzie skwalen. Jest on szczególnie istotny, gdyż niweluje szkodliwe działanie toksyn. Pestycydy, ksenobiotyki i inne niebezpieczne substancje rozpuszczają się w nim, a następnie są usuwane z naszego organizmu. Skwalen znajdziemy w takich produktach jak:

  • ziarna amarantusa,
  • olej z amarantusa,
  • owoce morza,
  • czy oliwa z oliwek.

Tego typu produkty powinny znaleźć się z naszej diecie na co dzień. Bardzo ważne jest, żeby podawać je dzieciom i osobom starszym, które są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu.

Zadbajmy o ochronę wątroby

Wątroba osoby na co dzień oddychającej bardzo zanieczyszczonym powietrzem jest szczególnie obciążona – musi ona wyłapywać i usuwać z organizmu bardzo niebezpieczne toksyny. Warto jest więc ją wspomagać. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzi się ostropest. Należy spożywać go w różnych postaciach. Zawarta w nim sylimaryna zabezpiecza wątrobę i nerki, a jednocześnie przyczynia się do ich regeneracji.

Suplementacja alg morskich

Jeżeli chcemy zabezpieczyć swój organizm przed toksynami, nie zapominajmy o suplementacji alg morskich. Możemy sięgać zarówno po spirulinę, jak i po chlorellę – obydwie posiadają znakomite prozdrowotne właściwości. Działają one antybakteryjnie i antywirusowo, wykazują również bardzo silne działanie przeciwzapalne. Współczesna medycyna uważa, że regularne spożywanie alg morskich może chronić przed nowotworami. Ponadto zawierają one wiele cennych witamin i mikroelementów, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Algi można spożywać na różne sposoby. Jeżeli kupimy spirulinę lub chlorelllę w postaci sproszkowanej, najłatwiej będzie dodawać je do jogurtów, sałatek lub koktajli. Musimy liczyć się z tym, że algi mają bardzo charakterystyczny smak, który nie wszystkim będzie odpowiadał. Jeżeli nie możemy przełknąć potrawy z algami, dobrym pomysłem jest kupno alg w łatwych do połknięcia tabletkach.

Co jeszcze powinno znaleźć się w diecie chroniącej przed smogiem?

Osoba, która chce chronić swój organizm przed toksynami powinna wprowadzić do swojego menu kaszę jaglaną (najlepiej pochodzącą z upraw ekologicznych), która wykazuje działanie odkwaszające, ogranicza również wydzielanie śluzu. Zalecane jest również ograniczenie nabiału. Dobrze, żeby w naszym codziennym menu znalazły się produkty zawierające duże ilości błonnika. Jest to tak ważne, ponieważ ma on zdolność wiązania i usuwania z organizmu toksycznych substancji. Błonnik można znaleźć w kaszach, ryżu (szczególnie tym nieoczyszczonym), otrębach, warzywach i owocach.

Jeżeli chcemy, żeby dieta wspomagała nasz organizm przed zgubnym wpływem smogu, koniecznie wyeliminujmy z niej żywność wysokoprzetworzoną. Konserwanty i chemiczne dodatki zawarte w daniach typu fast-food jeszcze bardziej obciążą nasz organizm. Na jej miejsce wprowadźmy warzywa i owoce ze sprawdzonego źródła. Dobrze byłoby również ograniczyć przyjmowanie leków i całkowicie zrezygnować z palenia papierosów.