mtsciencefair

nauka i medycyna

zdrowie

Zalety i wady picia zielonej herbaty

Zielona herbata towarzyszy nam od tysięcy lat. Znana jest szczególnie przez swoje działanie prozdrowotne i lecznicze, polecana jest także w różnego rodzaju dietach. Czy faktycznie jest ona tak zdrowa? Oto zalety i wady najstarszej z herbat.

Zalety zielonej herbaty

Ułatwia odchudzanie

Nie bez powodu zaleca pić się napar z zielonej herbaty podczas odchudzania. Znajdujące się w niej substancje jak wit. B, kofeina, a szczególnie galusan epigalokatechiny, wpływają na prace naszego żołądka i zmniejszają apetyt. Wpływa ona korzystnie także na metabolizm wątroby oraz zwiększa aktywność enzymów odpowiedzialnych za trawienie. Ma ona też działanie moczopędne, co pozwala skuteczniej oczyścić organizm z toksyn.

Poprawia krążenie

Działanie zielonej herbaty korzystnie wpływa również na nasz układ krążenia. Zawarte w niej substancje zapobiegają odkładaniu się złogów tłuszczowych na ścianach naczyń krwionośnych. Dodatkowo zmniejsza ona wchłanianie złego cholesterolu, a także zmniejsza poziom trójglicerydów w organizmie. Regularne picie tej herbaty może zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążeniowego jak zawał serca czy udar mózgu.

Korzystnie wpływa na wygląd

Dzięki licznym oksydantom zawartym w herbacie nasza skóra wolniej się starzeje. Systematyczne picie zielonego naparu ochroni nas także przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wyciąg z zielonej herbaty stosowany jest też w wielu kosmetykach. Kremy na jej bazie opóźniają powstawanie zmarszczek i przebarwień na naszej twarzy.

Wady zielonej herbaty

Może powodować problemy z żołądkiem

Zielona herbata bogata jest w taniny, które podrażniają żołądek. Nie zaleca się picia tej herbaty osobom z chorobami układu pokarmowego jak refluks czy wrzody , wzmaga ona bowiem wydzielanie soków żołądkowych, co może prowadzić do zgagi czy nudności.

Jedna z przyczyn anemii

Picie zielonej herbaty w nadmiarze zwiększa ryzyko wystąpienia anemii. Zawarte w niej polifenole hamują pozyskiwanie żelaza z pożywienia, co może obniżyć poziom hemoglobiny w organizmie, a w konsekwencji prowadzić do niedotlenienia tkanek.

Zawartość kofeiny

Pomimo tego, że w zielonej herbacie znajdziemy około 3 razy mniej kofeiny niż w kawie, w nadmiarze może być dla niektórych szkodliwa. Osoby podatne na działanie kofeiny mogą doświadczyć bólu głowy, nerwowości, czy problemów ze snem.

Podsumowanie

Picie zielonej herbaty niesie za sobą szereg korzyści, jednak warto robić to z głową. Spożywanie 2-3 filiżanek dziennie pozwoli nam w pełni cieszyć się ze spożywania tego naparu.

Zieloną herbatę kupisz na https://czasnaherbate.net/24-herbata-zielona