mtsciencefair

nauka i medycyna

zdrowie

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić zamiast kawy?

Herbatę pijemy niemalże każdego dnia, jednak w większości przypadków wybieramy klasyczną, czarną. Co więcej, pijemy ją naprzemiennie z kawą. Tymczasem okazuje się, że dobrze jest zrezygnować z czarnej herbaty na rzecz herbaty zielonej. Co ciekawe, możemy całkowicie zastąpić nią kawę, zwłaszcza jeśli pijemy ją głównie ze względu na działanie pobudzające.

Moc zdrowia w kubku

Nie jest tajemnicą, że zielona herbata wspomaga nasze zdrowie. Ten niepozorny napój warto spożywać każdego dnia, ponieważ pomaga oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn, głównie poprzez silne działanie moczopędne. Co więcej, zielona herbata wspomaga metabolizm wątroby oraz przyspiesza przemianę materii, dlatego też tak chętnie sięgają po nią osoby, będące na diecie odchudzającej. Ten rodzaj herbaty pomaga zahamować nadmierny apetyt, stąd też będzie idealny dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy bądź po prostu, zmagają się ze zwiększonym łaknieniem, na przykład na skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w ich organizmie. Warto mieć na uwadze, że zielona herbata zawiera sporo przeciwutleniaczy, dzięki czemu wykazuje działanie antyoksydacyjne. Antyoksydanty zapobiegają namnażaniu się wolnych rodników, mają również zdolność do walki z różnego typu wirusami czy bakteriami. Dlatego też, w miarę możliwości, powinniśmy sięgać właśnie po zieloną herbatę, która dostarczy nam moc wartości odżywczych, cennych dla naszego organizmu.

Zielona herbata na pobudzenie?

Jak się okazuje, zielona herbata nie tylko świetnie smakuje i przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia, ale również wykazuje działanie pobudzające. To właśnie dlatego eksperci radzą, aby nie spożywać jej w porze wieczornej, zanim położymy się spać. Może ona bowiem powodować problemy z zaśnięciem, a także zaburzać zdrowy sen. Warto mieć na uwadze, że wypijana o poranku zielona herbata może pobudzić nas w takim samym stopniu, jak kawa. Oczywiście, smakoszom czarnego napoju trudno będzie z niego zrezygnować, jednak osoby, które wypijają kawę jedynie ze względu na jej właściwości pobudzające, mogą z powodzeniem zastąpić ją herbatą zieloną. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które są na diecie, bowiem wielu z nas nie wyobraża sobie picia klasycznej, czarnej kawy bez dodatku mleka. Tymczasem nawet kilka jego kropel podnosi kaloryczność kawy, natomiast do zielonej herbaty nie trzeba dodawać absolutnie nic – sama w sobie smakuje ona idealnie. Warto więc zastanowić się, czy nie zamienić porannej kawy na filiżankę pysznej, zielonej herbaty?

Zielona dostępna na stronie: https://czasnaherbate.net/24-herbata-zielona