mtsciencefair

nauka i medycyna

Żywność

Twarogi i inne produkty mleczne ze sklepu spożywczego

Twarożek to rodzaj sera, który zwykle robi się z mleka i śmietany. Można go znaleźć w większości sklepów spożywczych i często używa się go jako pasty do smarowania lub dipu. Twaróg ma wiele zalet zdrowotnych, między innymi jest doskonałym źródłem białka i wapnia.

Twaróg i inne produkty, które kupisz w sklepie spożywczym

Twarogi to rodzaje świeżych serów produkowanych z zsiadłego mleka. Zazwyczaj tego rodzaju ser jest biały lub kremowy i ma lekko zbitą konsystencję. Twaróg jest niskokaloryczny, ale zawiera dużo białka, wapnia i fosforu. Można go jeść bez dodatków lub używać jako składnika dipów, sałatek, zapiekanek i innych potraw. Podobne, ale inne produkty mleczne dostępne w sklepach spożywczych to mleko (pełne, odtłuszczone), masło, jogurt, lody itp.

Różne rodzaje dostępnych twarogów w sklepach

W sklepach dostępne są dwa rodzaje twarogu – zwykły twaróg i twaróg do ciasta. Twaróg do ciasta ma gładszą konsystencję, natomiast zwykły twaróg jest twardszy. Oba rodzaje są zazwyczaj dostępne w wersji zwykłej lub smakowej. W skład opcji smakowych może wchodzić wszystko, od owoców po zioła i przyprawy. Niektóre marki oferują także niskotłuszczowe lub beztłuszczowe wersje swoich twarogów (więcej tutaj).

Jak wybrać odpowiedni twarożek dla swoich potrzeb?

Twaróg jest uniwersalnym i pysznym produktem, który można wykorzystać w wielu różnych przepisach. Kiedy wybierasz twarożek w sklepie spożywczym, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, zdecyduj, jaki rodzaj twarogu chcesz kupić: z pełnego mleka, niskotłuszczowy czy beztłuszczowy. Twarożek z pełnego mleka ma najbogatszy smak, ale ma też więcej tłuszczu i kalorii niż pozostałe opcje. Sery niskotłuszczowe i beztłuszczowe mają mniej kalorii i tłuszczu, ale nadal mają mnóstwo smaku. Zastanów się, czy chcesz mieć konsystencję do smarowania czy bardziej kruchą. Twarożek do smarowania jest idealny do stosowania jako baza do ciast, jako dip lub na grzance, natomiast twarożek kruchy świetnie nadaje się do sałatek lub jako dodatek do zupy.

Wartości odżywcze, jakie mają twarogi

Twaróg to rodzaj sera, który ma mniej tłuszczu i kalorii niż inne rodzaje sera. Jest też dobrym źródłem białka, wapnia i fosforu. Wykazano, że twaróg ma korzystny wpływ na zdrowie, w tym na utratę wagi, poprawę gęstości kości i obniżenie ciśnienia krwi.

Twarożek jest bogatym źródłem wapnia, fosforu i witaminy A. Zawiera również żywe kultury bakterii, które wspomagają zdrowie jelit. Jeden kubek twarogu dostarcza około 25% dziennej wartości białka. To sprawia, że jest to doskonały wybór dla osób, które chcą dodać więcej białka do swojej diety. Twarożek ma mało kalorii i tłuszczu, co sprawia, że jest zdrową opcją dla osób dbających o wagę.