mtsciencefair

nauka i medycyna

ekologia

Co jest plusem, a co wyzwaniem w segregacji odpadów, jeśli chodzi o ochronę środowiska?

Na pewno trzeba sobie powiedzieć jasno, ze jest to jedno z najczęściej stosowanych i najmniej inwazyjnych wymagających działań, które podejmujemy na rzecz ochrony środowiska. To też jedne z naprawdę najprostszych sposobów, jeśli chodzi o konkretne działania na rzecz poprawy stanu ogólnego naszej przyrody. Ale po kolei, przyjrzyjmy się tym czynnikom, które przemawiają za, a także tym, które w kontekście segregowania odpadów mogą być pewnego rodzaju ograniczeniami i utrudniać efektywne zajęcie się sprawą.

Odzysk surowców

Segregacja to proces wstępny, który w ogóle umożliwia odzyskanie większej lub mniejszej części surowców. Jeżeli dzielimy na przykład papier, szkło, plastik, no to już potem wiadomo, że te trzy grupy muszą trafić gdzie indziej żeby zostać przetworzone. Co w związku z tym, mamy też potem konkretne korzyści. Bo transport odpadów jest realizowany w sprawniejszy sposób. Od razu trafia do właściwych zakładów przetwórstwa. Co więcej, ma to globalny wpływ na zmianę podejścia producentów żywności i innych produktów, którzy coraz chętniej i bardziej świadomie rezygnują z wykorzystywania jednorazowych opakowań. Warto pamiętać o innych aspektach środowiska jak na przykład hałas. Niezwykle ważna jest regularna analiza hałasu. Eko jest trendy, takie są fakty.

Co z kolei stanowi ograniczenie?

Na pewno jest to konkretnie wina faktu, że pomimo ciągłych wysiłków w postaci akcji promujących, uświadamiających to właśnie społeczna świadomość przedstawia drastycznie niski, względem innych europejskich krajów, poziom. Tutaj nie bez znaczenia jest też fakt, że jesteśmy leniwi.

Ekolodzy nie bez winy

Chodzi tutaj o działania różnych ekologicznych organizacji, które stosują politykę komunikacji opartej na krzyku, co będzie zniechęcało społeczeństwo ale tez etykietowało ich w kontekście takim, ze każda osoba zainteresowana osobą środowiska jest takim krzyczącym oszołomem.

Warto myśleć

Przy takich prozaicznych rzeczach, jak choćby codzienne zakupy, naprawdę warto będzie myśleć. I to myśleć raczej w kontekście konkretnych rozwiązań, które będą mogły się wiązać z bardzo wieloma czynnikami. Na przykład – kupować produkty właśnie w opakowaniach wielorazowego użytku. Wykorzystać torby płócienne lub papierowe zamiast siatek jednorazówek, które są totalnie złe pod kątem kryterium biodegradowalności.

zanieczyszczenia