mtsciencefair

nauka i medycyna

zdrowie

Dobry i zły cholesterol

HDL i LDL – w ten sposób z angielska i skrótem określa się frakcję cholesterolu, która może być w dużym i kolokwialnym uproszczeniu – zła oraz dobra. Na pozór określenia te mogą wzbudzać lęk, jednak prawda medyczna jest niezmienna – żadna komórka w organizmie nie ma prawa funkcjonować bez którejś z tychże frakcji. Czym tak naprawdę jest cholesterol i jak funkcję pełni w naszym organizmie? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym tak naprawdę jest cholesterol?

Zgodnie z naukową definicją cholesterolem nazywamy związek organiczny z grupy steroli, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Część tytułowego cholesterolu produkowana jest w wątrobie i z tego miejsca wespół z krwią dociera do wszelkich komórek naszego organizmu, a część dostarczana jest do nich wraz z pożywieniem. Innymi słowy źródłem cholesterolu w diecie są tłuszcze oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Jakie funkcje w organizmie pełni cholesterol?

Cholesterol pełni mnóstwo ważnych funkcji w naszym organizmie, a do najistotniejszych zaliczamy role budulca błon komórkowych, stanowienie składu osłonek mielinowych, które z kolei odpowiedzialne są za ochronę włókna nerwowego przed potencjalnymi uszkodzeniami, warunek przyswajania organizmowi witaminy D oraz warunkowanie produkcji hormonów – głównie antystresowych i płciowych. Warto podkreślić, że cholesterol stanowi ponadto składnik żółci ułatwiając tym samym proces trawienia tłuszczów.

ser

Zła frakcja cholesterolu – charakterystyka

LDL, czyli cholesterol złej frakcji to główny transporter cholesterolu z wątroby do innych narządów – przede wszystkim nerek, mięśni oraz kory nadnerczy. Podstawową funkcją złego cholesterolu jest odkładanie wolnego cholesterolu na powierzchni komórkowych błon. Odkładanie następuje w naczyniach krwionośnych prowadząc tym samym do zmniejszenia ich światła, co walnie przyczynia się do powstania zmian miażdżycowych, zaburzeń krążenia, a w efekcie – niewydolności pracy serca. Cholesterolowe złogi odkładając się w tętnicach szyjnych prowadzą również do powstawania skrzepów, które poprzez nagromadzenie stanowią przyczynę zawałów mięśnia sercowego oraz udarów mózgu.

O walce z cholesterolem przeczytasz też tutaj:

https://www.allecco.pl/dostatin-30-kapsulek-cholesterol.html
https://www.allecco.pl/mollers-serce-60-kapsulek-cholesterol-serce.html
https://www.allecco.pl/anticholest-30-kapsulek-cholesterol.html

Cholesterol w pozytywnym wariancie

Lipoproterina o wysokim stopniu gęstości określana jest skrótem HDL, co w praktyce oznacza, że do czynienia mamy z dobrą frakcją cholesterolu. Dobry cholesterol spełnia wiele ważnych funkcji, a do najważniejszych zaliczyć należy rolę czynnika oczyszczającego osocze krwi z cholesterolu (o ironio!) – złego… Wiązany przez HDL cholesterol pełni zatem funkcję zbieracza wolnego cholesterolu zarówno w wypadku błon komórkowych, jak i krążących lipoprotein. Znaczy to ni mniej, ni więcej, ze dobra frakcja cholesterolu ogranicza występowanie większości chorób układu krążenia, w tym zawałów serca.

Oczywiście funkcje obu frakcji cholesterolu są o wiele szersze i obejmują szereg istotnych ról. Te, które wymieniliśmy powyżej są najważniejsze, ponieważ warunkują poprawne funkcjonowanie.