mtsciencefair

nauka i medycyna

ekologia

Zanieczyszczone powietrze

Z każdym rokiem jakość powietrza jakim oddychamy jest coraz gorsza. Na świecie żyje coraz więcej ludzi, i w związku z tym konsumpcja wszelkich dóbr także wzrasta. Wiele z nich ma negatywny wpływ na powietrze. Zależy nam na tym, aby chronić nasze środowisko, wprowadzane są różnego rodzaju regulacje dotyczące eksploatacji różnych przedmiotów, czy jednak dajemy z siebie wszystko aby żyć w możliwie jak najzdrowszym otoczeniu?

Jak my możemy wpływać na jakość powietrza?

Chociaż część rzeczy wydaje się oczywista, to i tak większość ludzi nie decyduje się jej stosować. Głównym generatorem zanieczyszczenia powietrza są miasta. Zamieszkuje je coraz więcej ludzi, w związku z czym porusza się po nich coraz więcej aut. A to właśnie samochody w bardzo dużym stopniu emitują do powietrza szkodliwe związki, które w połączeniu z innymi negatywnymi substancjami stanowią zagrożenie zdrowia a nieraz nawet i życia mieszkańców miast. Wydaje się oczywiste, że gdyby większość ludzi przesiadła się do transportu zbiorowego problem by został w dużej mierze ograniczony. Dlaczego więc ludzie nie decydują się na taki krok? Transport publiczny ma niestety wielu wrogów. Jako minus takiej formy przemieszczania się wymieniają oni: niepunktualność, ścisk, duże odległości od przystanków do miejsc docelowych, smród, niedostosowanie temperatury w pojeździe do warunków panujących na zewnątrz. Każdy może mieć inne odczucia na temat transportu jednak prawda jest taka, że jeśli większość ludzi nie przekona się co do tej formy lokomocji to o zdrowym życiu w mieście będzie można zapomnieć. Władze miast starają się zachęcać do porzucenia własnych samochodów, poszerzają strefy płatnego parkowania w centrach miast, organizują różnego rodzaju akcje promujące poruszanie się na rowerze, wprowadzają okazyjne ceny biletów. Jednakże najlepszym działaniem byłaby zmiana mentalności mieszkańców i uświadomienie im, jak ważne jest czyste powietrze (https://www.lemitor.com.pl/pl/uslugi/pomiar-zanieczyszczen-powietrza).

Co robią przedsiębiorstwa aby chronić środowisko?

Przemysł niestety ma ogromny wpływ na jakość powietrza. Chociaż są dziedziny, w których z fabryk zniknęły kopcące kominy na rzecz bardziej nowatorskich rozwiązań to niestety, każda z firm potrzebuje jakiegoś zasilania, które na naszą niekorzyść nadal pozyskiwane jest w wielu przypadkach z węgla. A ponieważ fabryk jest coraz więcej to zapotrzebowanie na energię wzrasta. Dlatego też przedsiębiorstwa są obwarowane szeregiem przepisów, które ograniczają pewne działania bądź nakazują dodatkowe mające na celu poprawienie jakości środowiska naturalnego. Firmy chcąc zdobyć zaufanie klientów starają się coraz bardziej świadomie oddziaływać na środowisko. Oznacza to, że podejmują wszelkie kroki, aby być przyjaznym otoczeniu naturalnemu, a jeśli nie jest to możliwe to chociaż w jakiś sposób wynagradzać swoje działanie w innej formie ochrony środowiska. Może to być chociażby dosadzanie drzew, wspieranie różnego rodzaju organizacji dbających o środowisko naturalne, gatunki zagrożone wyginięciem. Takie działania są o wiele lepiej postrzegane przez klientów.