mtsciencefair

nauka i medycyna

odżywki

Jak zadbać o kondycję włosów w domu?

Zadbane włosy są ozdobą każdej kobiety. Żeby się nimi cieszyć nie wystarczy raz na jakiś czas odwiedzić salonu fryzjerskiego. Konieczna jest odpowiednia, regularna pielęgnacja. Co należy robić, żeby włosy odwdzięczały się nam pięknym wyglądem? Jest na to kilka sposobów.

Dobrze dobrana pielęgnacja

Żeby włosy wyglądały dobrze na co dzień warto jest zadbać o kosmetyki pielęgnacyjne dostosowane do ich potrzeb. Duże znaczenie ma wybór szamponu i odżywki do włosów. W przypadku, kiedy mają one tendencje do przetłuszczania, warto zaopatrzyć się w kosmetyki, które zmniejszają wydzielanie sebum. Z kolei przy włosach przetłuszczających się należy zadbać o właściwe nawilżenie. Na szczególną pielęgnację zasługują włosy farbowane – w ich przypadku kosmetyki powinny przyczyniać się do utrwalenia koloru.

Im mniej tym lepiej. Nie stosujmy więcej produktów do pielęgnacji niż w rzeczywistości tego potrzebujemy. Ich nadmiar może spowodować obciążenie włosów, a także nadmierne ich przetłuszczanie. Bardzo dobrym wyborem są kosmetyki o naturalnym składzie, jednak podstawową zasadą przy ich wyborze jest obserwacja stanu naszych włosów. Jeżeli reagują one na dany produkt dobrze, nie ma przeciwwskazań przed ich stosowaniem.

Prawidłowe mycie włosów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sposób w jaki myjemy włosy ma duży wpływ na ich kondycję. Podstawową zasadą jest tu mycie włosów tak często jak tego potrzebujemy. W przypadku skłonności do przetłuszczania może być to nawet mycie codzienne. Ponadto mycie szamponem należy powtórzyć dwa razy. Podczas całego zabiegu warto jest wykonać masaż skóry głowy, który pobudza krążenie, a tym samym przyczynia się do wzrostu włosów i minimalizuje ich wypadanie. Szampon i odżywkę należy dokładnie spłukać letnią lub nawet chłodną wodą. Mycie w wodzie gorącej nie jest wskazane, ponieważ otwiera łuski włosa i przyczynia się do ich uszkodzenia.

Warto przynajmniej raz na jakiś czas oczyścić włosy przy pomocy specjalnego szamponu zawierającego na przykład ekstrakt z trawy cytrynowej, który rozpuszcza sebum i pozostałości po kosmetykach stylizacyjnych. Po umyciu włosów obowiązkowo je suszymy. Zaniedbanie tej czynności sprzyja rozwojowi bakterii, co może skutkować chorobami skóry głowy.

Odpowiedzialna stylizacja

Zabiegi stylizacyjne w domowym zaciszu to doskonała alternatywa dla salonu fryzjerskiego. Żeby przyniosły nam same korzyści warto jest zadbać o dobrej jakości sprzęt i kosmetyki. Jeżeli do stylizacji naszych włosów używamy prostownicy lub lokówki zadbajmy, żeby były one w dobrym stanie. Podczas zabiegów z użyciem wysokich temperatur należy pamiętać, żeby włosy miały kontakt z rozgrzanym urządzeniem jak najkrócej, warto jest je również zabezpieczyć odpowiednim preparatem. Akcesoriami, w które warto się zaopatrzyć są dobrej jakości szczotki do modelowania, które podczas suszenia równomiernie rozprowadzają ciepło.

Warunkiem bezpiecznej stylizacji jest wykorzystanie sprawdzonych kosmetyków i odżywek np. od Evonails. Dobrze kiedy pianki, lakiery czy kremy stylizacyjne pochodzą od renomowanych producentów. Zwiększa to szanse, że nie zaszkodzą naszym włosom nawet, kiedy będziemy używać ich często.

Warto także zajrzeć na stronę firmy: Dr Winczakiewicz